Przejdź do głównej zawartości

Eurobarometr: Poprawia się opinia o UE


Co drugi z badanych Europejczyków uważa, że instytucją najlepiej reprezentującą Unię jest Parlament Europejski.
Co drugi z badanych Europejczyków uważa, że instytucją najlepiej reprezentującą Unię jest Parlament Europejski
Co drugi z badanych Europejczyków uważa, że instytucją najlepiej reprezentującą Unię jest Parlament Europejski. Są oni też zdania, że udział w eurowyborach jest najlepszym sposobem wyrażania swojej opinii na temat działań Wspólnoty.
"Wyniki tego sondażu są bardzo satysfakcjonujące. Obecny kryzys gospodarczy i finansowy pokazuje, jak bardzo potrzebujemy rozwiązań na poziomie ponadnarodowym. Unia Europejska jest unikatowym projektem, który dzięki możliwości stanowienia prawa oferuje takie rozwiązania. Europejczycy to dostrzegają." – skomentował wyniki Eurobarometru Martin Schulz, przewodniczący PE.
Zwiększa się także liczba ankietowanych, którzy uważają, że członkostwo ich kraju w Unii jest "dobrą rzeczą". Taki pogląd wyraża już co drugi badany Europejczyk.  W Polsce ten odsetek jest nieznacznie większy – 52 procent. Więcej Polaków wyraziło też zdecydowanie pozytywną opinię o Unii – 48 procent, w porównaniu do 40 proc. Europejczyków (w listopadzie 2011 r. było ich 31 proc.).
 

Ważne eurowybory
Opinie ankietowanych na temat ich rzeczywistego wpływu na rozwój wypadków w UE pozostają jednak nadal podzielone – 54 proc. odpowiedzi negatywnych (-7 punktów procentowych) i 42 proc. pozytywnych (+7 pp.). Jednak ponad połowa badanych (57 proc.) uważa, że ich udział w wyborach do europarlamentu ma znaczenie. Co czwarty badany Europejczyk wie, że wybory odbędą się w 2014 roku. W Polsce prawidłową datę wyborów podało nieco więcej respondentów (26 proc.). Znacznie więcej jednak – bo aż 57 proc. w porównaniu do 48 proc. średnio w Unii – odpowiedziało, że nie wie, kiedy się one odbędą.
Aż 54 proc. respondentów zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach z jeszcze większym przekonaniem, gdyby każda z europejskich partii politycznych wystawiła swojego kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej.
Walka z bezrobociem i tworzenie nowych miejsc pracy – to według większości badanych (72 proc.) najważniejsze zadania stojące przed Unią w czasach kryzysu.
Badanie Eurobarometru zostało przeprowadzone od 2 do 16 czerwca 2012. Wzięły w nim udział 26.622 osoby z 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej. (mg)
Fot. PE


Komentarze

  1. However, end result of|as a result of} CNC drilling machines depend on CNC expertise, they are extra accurate and versatile than traditional drilling machines. When targeted on a workpiece, it melts the workpiece until a reduce is created. CNC expertise controls the sequence of actions of the laser cutting head until the specified customized half is made. The optimal material for choice to apply to a CNC manufacturing application Disposable Plastic Shower Caps is basically dependent on the particular manufacturing application and its specifications.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Benjamin Barber: Europa? Nie widzę

W związku z nadchodzącymi eurowyborami warto przypomnieć sobie, jak Unię Europejską postrzegał Benjamin Barber*. Maria Graczyk: – Spędził pan dużo czasu w Europie, m.in. we Francji, Szwajcarii, Anglii i w Niemczech. Co pan widzi, spoglądając na nasz kontynent – poszczególne kraje czy Unię Europejską? Benjamin Barber: – Widzę strefę euro, bo wydaję euro. Dostrzegam też aspiracje wśród młodych ludzi, by być Europejczykami, wspólnie muzykują, podróżują, ale to jest przejaw kultury, a nie społeczeństwa obywatelskiego. W Europie brakuje przestrzeni dla obywateli. Dlatego z politycznego punktu widzenia, zauważam Niemcy, Włochy, Hiszpanię, Polskę. Europy nie widzę.  – Tak jak kiedyś Włochy potrzebowały Włochów, tak my teraz – Europejczyków. – Owszem, ale istnieje euro, a to jest przeciwieństwo. Macie euro, ale nie macie Europejczyków – w ten sposób to zostało zaplanowane. Zaczęło się od wspólnoty węgla i stali, potem pojawiła się europejska wspólnota, a w końcu i Unia Europe

25 maja 2014 - countdown

Sala plenarna Parlamentu Europejskiego W ubiegłym tygodniu ruszyła kampania wyborcza Parlamentu Europejskiego. Niedługo rozpoczną się kampanie poszczególnych partii. Na początku przyszłego roku do batalii o jak największą frekwencję przystąpi polski MSZ. Dlaczego walka o 51 miejsc w europarlamencie jest tak ważna?  SPACEROWNIK KULTURALNY: Grodno - od Pogoni do, no właśnie, dokąd...?  Gdańsk, skąd wieje wiatr historii   Poznań - miasto, z którego wyrzucają za rozrzutność? Kowno - podążając śladami wielkiego Witolda i kochliwego Adama Wilno jako "duchowa stolica Polaków" Troki - wśród malowniczych jezior i tajemniczych Karaimów Warszawa - da się lubić?   Prawo europejskie versus krajowe „Prawo europejskie stanowi dziś już ponad 70 proc. prawa krajowego. Ale uwaga spoczywa głównie na 460 posłach do Sejmu” – zauważa prof. Lena Kolarska-Bobińska (PO/EPL).   - Nadchodzące wybory będą miały jednak dużo większy kontekst europejski niż dotychczas, m.in. ze względ

Przemówienie papeża Franciszka w Parlamencie Europejskim

  Papież Franciszek. Fot. casarosada.gov.ar       Przemówienie papieża Franciszka wygłoszone w Parlamencie Europejskim w Strasburgu 25 listopada 2014 roku. Ojciec Święty mówił m.in .: „ Jak zatem przywrócić nadzieję na przyszłość, aby wychodząc od młodych pokoleń odnaleźć ufność, by dążyć do wielkiego ideału Europy zjednoczonej, żyjącej w pokoju, twórczej i przedsiębiorczej, szanującej prawa i świadomej swoich obowiązków ? Pozwólcie, że odpowiadając na to pytanie posłużę się obrazem. Jednym z najbardziej znanych fresków Rafaela znajdujących się w Watykanie jest tzw. Szkoła Ateńska. W jego centrum znajdują się Platon i Arystoteles. Pierwszy z palcem wskazującym w górę, ku światu idei, można powiedzieć ku niebu; drugi wyciąga rękę do przodu, w kierunku widza, ku ziemi, ku konkretnej rzeczywistości. Wydaje mi się, że obraz ten dobrze opisuje Europę i jej historię, na którą składa się ciągłe spotkanie między niebem a ziemią, gdzie niebo wskazuje otwarcie na transcendencję, na B