Przejdź do głównej zawartości

Europejska federacja?


J.M.Barroso: "Europa nie może być technokratyczna, nie może być dyplomatyczna, ale musi być demokratyczna"
J.M.Barroso: "Europa nie może być technokratyczna, nie może być dyplomatyczna, ale musi być demokratyczna".

– Unia Europejska powinna iść w kierunku federacji narodowych państw, bo wierzę, że w tych czasach kryzysu, byłoby błędem pozostawić obronę państw nacjonalistom i populistom – wyjaśnił Barroso w swoim wystąpieniu w PE. – Wierzę w Europę, gdzie ludzie są dumni ze swej narodowości, ale też dumni z tego, że są Europejczykami.
Stworzenie takiej federacji będzie jednak, jak podkreślał przewodniczący KE, wymagało nowego traktatu. Barroso zapowiedział, że Komisja przygotuje niedługo raport w tej sprawie. Najważniejsza ma być jednak „wielka europejska debata”.
 

Wielka eurodebata
– Nie musimy zaczynać od zmiany traktatu od razu. Ale musimy zidentyfikować polityki i instrumenty, jakich potrzebujemy. A wtedy musi się odbyć szeroka debata w całej Europie, zanim zorganizujemy Konwent. Europa nie może być technokratyczna, nie może być dyplomatyczna, ale musi być demokratyczna. Dlatego europejskie wybory do Parlamentu Europejskiego będą tak decydujące – powiedział przewodniczący KE.
Jose Mauel Barroso zaapelował dzisiaj w Strasburgu także o to, by w eurowyborach w 2014 r. partie wskazały swych kandydatów na szefa Komisji. 

Eurowybory 2014
Komisja ma dziś także zaproponować inicjatywę dającą europejskim partiom politycznym i fundacjom nowy status prawny. Krok ten ma na celu zwiększenie ich widoczności wśród państw członkowskich w związku z nadchodzącymi wyborami do parlamentu Europejskiego.
Propozycja, która – jak przypomina EurActiv.com – musi jeszcze zostać pisemnie zaakceptowana przez kolegium komisarzy, stworzy nowe ramy prawne i finansowe dla partii politycznych. Mają one wejść w życie przed czerwcem 2014 roku.
Krok ten został zainicjowany przez Parlament Europejski w ubiegłym roku. Umożliwi on uzyskanie przez partie pełnego statusu prawnego. Obecnie 8 z 13 europejskich partii zarejestrowanych jest w Belgii jako organizacje pozarządowe i ma kłopoty związane z działalnością w swoich państwach. Inicjatorzy tej akcji mają nadzieję, że ułatwi to kampanię wyborczą oraz zwiększy frekwencję w wyborach do europarlamentu.  (mg)
Fot. PE
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Benjamin Barber: Europa? Nie widzę

W związku z nadchodzącymi eurowyborami warto przypomnieć sobie, jak Unię Europejską postrzegał Benjamin Barber*. Maria Graczyk: – Spędził pan dużo czasu w Europie, m.in. we Francji, Szwajcarii, Anglii i w Niemczech. Co pan widzi, spoglądając na nasz kontynent – poszczególne kraje czy Unię Europejską? Benjamin Barber: – Widzę strefę euro, bo wydaję euro. Dostrzegam też aspiracje wśród młodych ludzi, by być Europejczykami, wspólnie muzykują, podróżują, ale to jest przejaw kultury, a nie społeczeństwa obywatelskiego. W Europie brakuje przestrzeni dla obywateli. Dlatego z politycznego punktu widzenia, zauważam Niemcy, Włochy, Hiszpanię, Polskę. Europy nie widzę.  – Tak jak kiedyś Włochy potrzebowały Włochów, tak my teraz – Europejczyków. – Owszem, ale istnieje euro, a to jest przeciwieństwo. Macie euro, ale nie macie Europejczyków – w ten sposób to zostało zaplanowane. Zaczęło się od wspólnoty węgla i stali, potem pojawiła się europejska wspólnota, a w końcu i Unia Europe

25 maja 2014 - countdown

Sala plenarna Parlamentu Europejskiego W ubiegłym tygodniu ruszyła kampania wyborcza Parlamentu Europejskiego. Niedługo rozpoczną się kampanie poszczególnych partii. Na początku przyszłego roku do batalii o jak największą frekwencję przystąpi polski MSZ. Dlaczego walka o 51 miejsc w europarlamencie jest tak ważna?  SPACEROWNIK KULTURALNY: Grodno - od Pogoni do, no właśnie, dokąd...?  Gdańsk, skąd wieje wiatr historii   Poznań - miasto, z którego wyrzucają za rozrzutność? Kowno - podążając śladami wielkiego Witolda i kochliwego Adama Wilno jako "duchowa stolica Polaków" Troki - wśród malowniczych jezior i tajemniczych Karaimów Warszawa - da się lubić?   Prawo europejskie versus krajowe „Prawo europejskie stanowi dziś już ponad 70 proc. prawa krajowego. Ale uwaga spoczywa głównie na 460 posłach do Sejmu” – zauważa prof. Lena Kolarska-Bobińska (PO/EPL).   - Nadchodzące wybory będą miały jednak dużo większy kontekst europejski niż dotychczas, m.in. ze względ

Eurobarometr: Poprawia się opinia o UE

Co drugi z badanych Europejczyków uważa, że instytucją najlepiej reprezentującą Unię jest Parlament Europejski Co drugi z badanych Europejczyków uważa, że instytucją najlepiej reprezentującą Unię jest Parlament Europejski. Są oni też zdania, że udział w eurowyborach jest najlepszym sposobem wyrażania swojej opinii na temat działań Wspólnoty. "Wyniki tego sondażu są bardzo satysfakcjonujące. Obecny kryzys gospodarczy i finansowy pokazuje, jak bardzo potrzebujemy rozwiązań na poziomie ponadnarodowym. Unia Europejska jest unikatowym projektem, który dzięki możliwości stanowienia prawa oferuje takie rozwiązania. Europejczycy to dostrzegają." – skomentował wyniki Eurobarometru Martin Schulz, przewodniczący PE. Zwiększa się także liczba ankietowanych, którzy uważają, że członkostwo ich kraju w Unii jest "dobrą rzeczą". Taki pogląd wyraża już co drugi badany Europejczyk.  W Polsce ten odsetek jest nieznacznie większy – 52 procent. Więcej Polaków wyraziło też z